BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ESKİŞEHİR'DEKİ TEI'NİN HEDEFİ YERLİ UÇAK MOTORUMUZU ÜRETMEK

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Karanlık mihrakların toplu iğnesini bile kendi üretemeyen dünün Türkiye’sine bizi tekrar döndürmenin savaşını verdikleri bir dönemde uçağını, helikopterini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu, silahını üreten bir Türkiye'den ciddi bir şekilde rahatız oldukları aşikâr."
 
Bakan Avcı: “Eğitimden sağlığa, turizmden enerjiye, ulaştırmadan savunmaya ve diğer kamu hizmetlerine kadar Eskişehir'e toplamda 45 büyük proje için yaklaşık 2 milyar lira yatırım yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.”
 
Türkiye’nin kendi uçak motorunu üreteceği TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) İleri İmalat Teknolojileri Binası, Milli Savunma Bakanı Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün katıldığı törenle açıldı.
 
Dünyadaki iki tesisten biri olarak Eskişehir’de hizmete giren İleri İmalat Teknolojileri Binasının açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, kendi helikopterini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu ve silahını üreten bir Türkiye’den karanlık mihrakların ciddi bir şekilde rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.
 
Eskişehir’e yeni bir tesis daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Bakan Avcı, eğitimden sağlığa, turizmden enerjiye, ulaştırmadan savunmaya ve diğer kamu hizmetlerine kadar Eskişehir’e toplamda 45 büyük proje için yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapıldığını ve yapılmaya da devam ettiğini söyledi.
 
Türkiye’den Rahatsızlar
 
“Bir yıl önce yapımına başlanan tesis ülke olarak atlatılan büyük badirelere rağmen bir yıldan kısa zamanda tamamlandı. Bu, her koşulda 'durmak yok yola devam' ilkemizden ödün vermediğimizin en açık ispatıdır.
 
Karanlık mihrakların toplu iğnesini bile kendi üretemeyen dünün Türkiyesi'ne bizi tekrar döndürmenin savaşını verdikleri bir dönemde uçağını, helikopterini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu, silahını üreten bir Türkiye'den ciddi bir şekilde rahatız oldukları aşikâr.”
 
45 Proje 2 Milyar Yatırım
 
“Sadece son üç senede Eskişehir'e eğitimden sağlığa, turizmden enerjiye, ulaştırmadan savunmaya ve diğer kamu hizmetlerine kadar toplamda 45 büyük proje için yaklaşık 2 milyar lira yatırım yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.
 
Yeni istihdam alanı oluşturacak olması itibariyle de bu tesis Eskişehir için ayrı bir sevinç kaynağı olmuştur.”
 
Dünyadaki İki Tesisten Biri Olacak
 
İleri İmalat Teknolojileri Binasında dünyada en çok tercih edilen yeni nesil ticari uçak motoru olan LEAP motoruna ait yüksek geometrik karmaşıklığa sahip kompresör blisk parçaları üretilecek.
 
TEI bu yatırımla söz konusu parçaların üretimini yapan dünyadaki iki tesisten biri olacak. Atölye alanı 10 bin 800 metrekare ofis alanı ise 2 bin 700 metrekare olan bina için yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapıldı. Yatırımın tam kapasiteyle çalışmasıyla 300 kişilik istihdam sağlanacak.
 
Yeni hedeflerinin bütün dünyaya satılacak ve başkasının kısıtlamasına tabi olmayan, Türkiye’ye ait yerli uçak motoru olduğunu kaydeden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’nin kendi uçak motorunu yapacağını aktararak, Türk işçisinin, Türk mühendisinin neler yapabileceğinin en büyük göstergesinden birinin bu tesis olacağını vurguladı.
 
Konuşmaların ardından iki Bakan birlikte düğmeye basarak İleri İmalat Teknolojileri Binasında üretimi başlattı.
 
(21.09.2016)
 
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 4.jpg