BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

RUS TURİSTİN TATİLDE GÜVEN VE KONFORU TÜRK DEVLETİNİN TAAHHÜT VE TEMİNATI ALTINDADIR

Türkiye-Rusya Medya Forumu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla başladı.

Bakan Avcı: “Gerek Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve gerekse Rusya Devlet Başkanı Putin'in gösterdikleri siyasi irade bir çok olumlu gelişmenin önünü açtı.”

Bakan Avcı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadim dostu Rusya Federasyonu ile siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyin de üzerine çıkarmak için gereken tüm çalışmaları yapmaya hazırdır.”
 
Rusya'nın önemli medya kuruluşlarından genel yayın yönetmenleri ve haber müdürlerinin yanı sıra çok sayıda önemi ismi ağırlayan Türkiye-Rusya Medya Forumu Antalya Belek’te Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla başladı.

 
Forumda bir konuşma yapan Bakan Avcı, Rusya Federasyonu ile siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkileri eski düzeyin de üzerine çıkarmak için gereken tüm çalışmaları yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

 
Türkiye ve Rusya Geçmişten Bu Yana İyi İlişkilere Sahiptir
Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Bakan Avcı, Türkiye ve Rusya'nın iki ülke olarak geçmişten bu yana iyi ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak, “Çok yakın geçmişte yaşanan bazı olumsuz hadiseler, köklü ilişkiyi bütün boyutlarıyla zedeleyemez. İki ülke tarafından da bu durum arzu edilmedi. Bu olumsuzlukların aşılmasında her iki ülkede de en yüksek düzeyde, gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gösterdikleri siyasi irade bugünkü toplantı da dahil bir çok olumlu gelişmenin önünü açtı.” dedi.

Konuşmasında ilişkileri geçici kriz öncesindeki duruma taşımak için neler yapılacağını konuşmak, yatırımların arttırılması ve projelerin değerlendirmesinin her iki ülkenin üzerinde durduğu temel konular olduğuna da işaret eden Bakan Avcı şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadim dostu Rusya Federasyonu ile siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyinde üzerine çıkarmak için gereken tüm çalışmaları yapmaya hazırdır. İki ülke, iş dünyası ve basın mensuplarının desteğiyle ilişkilerimizi eski seviyenin üzerine çekmek için büyük bir gayret içinde.”

İki ülke arasındaki ilişkilerin en önemli konularından birinin turizm olduğuna dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, yıllardır Türkiye'de en konforlu ve güvenli şekilde tatillerini yapan Rusların yine aynı güven ve konfor içinde tatil güvencesini sağlamanın Türk devletinin taahhüt ve teminatı altında olduğunu ifade etti.

Bakan Avcı, şunları kaydetti:
 
“Türkiye ile Rusya'nın her alanda özellikle turizm sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği yapıcı diyalogların turizm eğilimlerinin daha da üst seviyeye çıkmasında ve sürdürülebilir olmasında gerek Türk gerekse Rus medyasına büyük görevler düştüğünü hatırlatmak istiyorum. Rus ve Türk medyasının dünya çapında gücünün turizme dost yaklaşımın iki ülke ilişkilerine çok olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum. Medyaların yapıcı yaklaşımları ile ilişkilerimiz daha yapıcı hale gelecektir.”
31.08.2016
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg