BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI, VEDAT TÜRKALİ’NİN VEFATI VE ZAFER BAYRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: “Vedat Türkali hem Türk sinemasının hem Türk edebiyatının bir kaybı.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı:  “Genellikle 30 Ağustos Zafer Bayramları, bizde sadece askerlerin bayramı gibi kutlanagelmişti, öyle de algılanıyordu.  İlk defa bu 30 Ağustos’ta, yanlış bilmiyorsam Anıtkabir’de ve bütün başka kutlama alanlarında da zannediyorum aynı manzaralar görülüyordur. Ordu, asker, sivil vatandaş, devlet, millet birlikteliği böyle zamanlarda böyle tablolarla daha anlamlı görünümlere kavuşuyor.”
 
Bakan Avcı, hayatını kaybeden yazar ve senarist Vedat Türkali’nin, romanları ve senaryolarıyla özellikle bir dönemi anlamak isteyenler için çok önemli bir külliyat oluşturduğunu belirterek, sevenlerine, ailesine ve dostlarına başsağlığı dileklerini bildirdi.
 
Bakan Avcı,  “Özellikle Türkiye’de komünist hareketin evveliyatını, geçmişini, serencamını öğrenmek isteyenler, hem genel olarak Türkiye’deki sol veya komünist hareketin hem de özel olarak Türkiye Komünist Partisi’nin içinde olup bitenleri bir sanatçı gözüyle anlattığı romanları itibariyle bir döneme gerçekten ışık tutuyor. Bütün sevenlerine, ailesine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Özellikle senaryolarıyla da Türk sinemasına da çok ciddi katkıları oldu. Yeşilçam’ı 'Yeşilçam' yapan senaristlerden birisiydi, bu bakımdan Vedat Türkali hem Türk sinemasının hem Türk edebiyatının bir kaybı.” dedi
 
Anıtkabir'deki 30 Ağustos Törenlerine Vatandaşlar da Katıldı
 
Anıtkabir’deki 30 Ağustos törenlerine askerlerin yanı sıra vatandaşların da katılmasına ilişkin Bakan Avcı, Anıtkabir'de güzel bir manzara yaşandığını belirterek, "Genellikle 30 Ağustos Zafer Bayramları, bizde sadece askerlerin bayramı gibi kutlanagelmişti, öyle de algılanıyordu. İlk defa bu 30 Ağustos’ta, yanlış bilmiyorsam Anıtkabir’de ve bütün başka kutlama alanlarında da zannediyorum aynı manzaralar görülüyordur. Ordu, asker, sivil vatandaş, devlet, millet birlikteliği böyle zamanlarda böyle tablolarla daha anlamlı görünümlere kavuşuyor. Bugün de burada bunun güzel bir örneğini yaşadık. Zannediyorum, askerimiz de bu bayramın milletle kutlandığı zaman daha güzel geçtiğini bu vesileyle görmüş oldular." ifadelerine yer verdi.