BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ARAP ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE KRUVAZİYER SEFERLERİ BAŞLIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Arap ülkelerinden Türkiye’ye kruvaziyer seferlerinin başlatılması konusunda Sayın Başkan ve Arap ülkeleri turizm bakanlarına özellikle teşekkür ediyorum.”

Bakan Nabi Avcı: “Arap Turizm Örgütü’nün geliştirdiği Yatırım Garanti Poliçesi çalışmasını inşallah en kısa sürede sonuçlandıracağız. Türkiye’de ya da Arap ülkelerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızın yatırım güvenliğini sağlayacak nitelikte bir altyapı oluşturulmuş olacak.”

Arap Ligi Turizm Örgütü Başkanı Bandar: “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türk halkını ve hükümetini kutluyorum. Güvenlik ve istikrar yeniden sağlanmış durumdadır Türkiye’de.”
 
Arap ülkelerinden Türkiye’ye kruvaziyer seferlerinin başlayacağını belirten Bakan Avcı, Arap turistlerin ve yatırımcıların güvenliği konusunda gerekli alt yapıyı oluşturacaklarını söyledi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Arap Ligi Turizm Örgütü Başkanı Ömer Bandar ile görüştü.
 
İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen görüşmede çalışma gruplarının oluşturulacağını kaydeden Bakan Avcı,  Misafirlerimizin havaalanından başlayarak kendilerini evlerinde hissedecekleri bir altyapıyı inşallah daha da geliştirmiş olacağız.” dedi.
 
FETÖ’cü terör örgütü tarafından Türkiye’nin demokratik sistemine yönelik olarak düzenlenen darbe kalkışmasına değinen Arap Ligi Turizm Örgütü Başkanı Ömer Baydar ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli ve kalkınmış bir Türk-İslam ülkesine olduğuna vurgu yaparak, bu girişimin bertaraf edilmesi dolayısıyla başta Türk halkı olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetini kutladı.
 
Çalışma Grupları Oluşturulacak
 
“Turizm ile ilgili daha önce başlamış olan projelerimizi, müşterek çalışma tasarılarımızı tekrar güncelleme ve yeni projeler üzerinde görüşme fırsatını bulduk.
 
Önümüzdeki dönemde, hemen önümüzdeki haftadan başlayarak karşılıklı çalışma gruplarını oluşturuyoruz. Bu çalışma grupları bizlerin başkanlığında üç ayda bir kendi aralarında en az ayda bir kez toplanacaklar ve Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki turizm ilişkilerinin daha gelişmesi konusunda yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak oluşturacaklar.”
 
Kendilerini Evlerinde Hissettireceğiz
 
“Arap ülkelerinden Türkiye’ye kruvaziyer seferlerinin başlatılması konusunda Sayın Başkan ve Arap ülkeleri turizm bakanlarına özellikle teşekkür ediyorum.
 
THY ile de Sayın Bandar’ın bir görüşmesi olacak yarın. Arap ülkelerinden gelecek turistlere THY olarak ne tür kolaylıklar sağlanabilir bunları konuşacaklar.
 
Ayrıca biz havaalanlarında da özellikle Arap ülkelerinden gelen misafirlerimizin gerek büro güvenliği gerekse rahat geçebilmelerini sağlamak gerekli tedbirleri almak üzere hemen İçişleri Bakanlığımız ile çalışmalarımızı başlatıyoruz.
 
Misafirlerimizin havaalanından başlayarak kendilerini evlerinde hissedecekleri bir altyapıyı inşallah daha da geliştirmiş olacağız.”
 
Yatırımcıların Yatırım Güvenliği Sağlanacak
 
“Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki turizm münasebetleri elbette tek yönlü değil. Türkiye’den de Arap ülkelerine bir turist rağbeti var. Dolayısıyla karşılıklı gidiş gelişlerimiz inşallah daha da artacak.
 
Bugüne kadar biz Arap ülkeleriyle turizm ilişkisi olarak potansiyelimizi tam olarak kullandığımızı söyleyemeyiz. Maalesef karşılıklı olarak sahip olduğumuz olanakları yeteri kadar değerlendiremedik. Ama bu ilişkilerimizi bundan sonra inşallah daha da arttırarak devam ettireceğiz.
 
Arap Turizm Örgütü olarak geliştirdikleri Yatırım Garanti Poliçesi çalışmasını da inşallah en kısa sürede sonuçlandıracağız.
 
Türkiye’de ya da Arap ülkelerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızın yatırım güvenliğini sağlayacak nitelikte bir altyapı oluşturulmuş olacak.
 
Bu bizim açımızdan da önemli bir proje. Önümüzdeki dönemde inşallah gerek turizm gerek kültür alanında yapılacak ortak çalışmalar için çok uygun bir zemin ve siyasi irade olduğunu görüyoruz.
 
Daha önce Bursa’da, Antalya’da, Konya’da, İstanbul’da bunların altyapısı zaten büyük ölçüde oluşturulmaya başlanmıştı. Şimdi ise harekete geçme zamanı. Bu çalışma gruplarımızla bunları en kısa sürede hayata geçireceğiz.”     

Türk Halkı ve Hükümetini Kutluyorum
 
“Türkiye’de Arap turistlere, yatırımcılara ne gibi hizmetler sunulabileceği üzerinde durduk.
 
Türkiye’ye gelen 3 milyon Arap turist söz konusu bildiğim kadarıyla. 1 milyon 700 bin Türk turistte Arap ülkelerini gezmiş durumda.
 
Kurivaziyer turizminde karşılıklı işbirliği konusu ile bazı ortak projeler üzerinde durduk. Bir çalışma gurubunun oluşturulması konusunda hem fikir olduk.
 
Bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı da kutluyorum. Türk halkını ve hükümetini kutluyorum. Güvenlik ve istikrar yeniden sağlanmış durumdadır Türkiye’de. Darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Önemli ve kalkınmış Türk-İslam ülkesidir Türkiye.”
 
(28.07.2016)
 
 • 1.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 14.JPG