BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

HEDEF KİTLEMİZİ ÇEŞİTLENDİRECEK, ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ TANITACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Hedef kitlemizi çeşitlendirmek, ürün çeşitliliğimizi bu pazarlarda daha yoğun biçimde tanıtmak konusunda sektörle fikir birliği içinde olduğumuzu gördük.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da turizmcilerle buluştu.
 
Turizm sektörünün durumunun değerlendirildiği istişare toplantısına bakanların yanı sıra milletvekilleri, belediye, oda, dernek başkanları ve kurum temsilcileri de katıldı.
 
Antalya’da bir otelde düzenlenen iftar yemeğinin ardından gerçekleştirilen toplantının bitiminde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmdeki sıkıntının dar bir alana sıkışmaktan kaynaklandığına işaret etti.
 
Antalya’nın turizmin kalbi olduğunu dile getiren Bakan Avcı, turizmde hedef kitleyi çeşitlendirmek ve ürün çeşitliliğini daha yoğun bir biçimde tanıtmak konusunda sektörle fikir birliği içerisinde olduklarını söyleyerek, “Tanıtma stratejilerimizde, bu ürün çeşitliliğini özellikle göz önüne alarak hamlelerimizi yapacağız.” dedi.
 
Antalya Türk Turizminin Kalbidir
 
“Antalya’da bugün turizm sektörünün önde gelen temsilcileri, kurum, dernek ve birliklerin temsilcileriyle Sayın Dışişleri Bakanı’mızın, Milletvekilleri’mizin, Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın, Oda Başkanları’mızın da katılımıyla bir istişare toplantısı yaptık.
 
Türkiye’nin genel olarak içinden geçmekte olduğu dar boğazın nedenleri ve mümkün olan tedbirleri üzerinde konuştuğumuz gibi ayrıca özel olarak da Antalya’da turizmin sorunları ve bu sorunları aşmak için ne tür tedbirler almamız gerektiği konusunda çok açık yüreklilikle bir değerlendirme toplantısı yaptık.
 
Daha önce İstanbul’da, Türkiye genelinde sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle benzer bir toplantı yapmıştık ve o toplantıda da bundan böyle her ay düzenli olarak sektör temsilcileriyle bu toplantıları tekrarlama kararını almıştık.
 
Antalya Türkiye’de turizmin kalbidir. Dolayısıyla buradaki turizm önderlerinin değerlendirlemeleri bizim için çok önemlidir. Onların değerlendirmelerini aldık. Onlar bugüne kadar aldığımız tedbirler konusundaki teşekkürlerini ve beklentilerini ilettiler. Yeterli buldukları ya da bulmadıkları tedbirler konusundaki görüşlerini bizimle paylaştılar.”
 
Hedef Kitlemizi Çeşitlendirmek, Ürün Çeşitliliğimizi Tanıtmak Konusunda Mutabıkız
 
“Turizm mevsimselliği çok yoğun olan bir sektördür. Dolayısıyla bu alanda yapılacak düzenlemelerin, olabildiğince erken, sektör tarafından bilinmesinde fayda olduğunu özellikle vurguladılar. Bazı tedbirlerin önceden açıklanmasının getireceği yararı daha da arttıracağını özellikle vurguladılar. Ayrıca uçaklara verdiğimiz teşviklerin arttırılmasını olumlu bulduklarını ancak bunun 2017 yılına da taşınması gerektiğini vurguladılar.
 
Pazar çeşitlenmesi ve farklı pazarlara yönelme konusunda Bakanlığımız ile nasıl bir işbirliği içerisinde olabilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduk.
 
Bugüne kadar kendimizi biraz dar bir alana sıkıştırdığımızı oysa alt yapımızın bütün dünyaya hizmet verebilecek, farklı pazarlara yönelebilecek bir zenginlikte olduğunu, hem turizm alt yapısı olarak hem de turizm çeşitliliği bakımından bütün dünyaya seslenebilecek bir ülke olmamıza rağmen bugüne kadar kendimizi çok dar bir alana sıkıştırdığımızı ve krizin de veya içerisinde bulunduğumuz sıkıntıların da bu alan sıkışmasından kaynaklandığını hep birlikte tespit ettik.
 
Dolayısıyla hedef kitlemizi çeşitlendirmek, ürün çeşitliliğimizi bu pazarlarda daha yoğun biçimde tanıtmak konusunda fikir birliği içinde olduğumuzu gördük.
 
Ayrıca Demre’de de bugün Likya Müzesi’nin açılışını yaptık. Sadece o örnek bile Antalya’nın ve bütün Türkiye’nin nasıl bir ürün çeşitliliğine sahip olduğunu göstermeye yeter.
 
Antalya doğal güzellikleriyle, deniziyle, dağı ve ormanıyla çok cazip bir turizm alanı oluşturduğu gibi aynı zamanda Likya Müzesi’ndeki örneknekte olduğu gibi kültürel alt yapısıyla tüm bu bölge aynı zamanda kültür turizmi için de çok önemli bir destinasyon oluşturduğu halde biz onu gerekli pazarlarda gereği gibi tanıtamadığımızı görüyoruz.
 
Tanıtma stratejilerimizde işte bu ürün çeşitliliğini özellikle göz önüne alarak hamlelerimizi yapacağız. Sektörle bu konuda tam bir anlayış birliği içinde olduğumuzu görmekten de doğrusu çok memnun oldum.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, konuşmasının sonunda Hakkâri Çukurca’daki terör saldırısı sonucunda şehit düşen ve bugün Antalya’da toprağa verilen Jandarma Uzman Çavuş Ali Daniyar’a da Allah’tan rahmet dileyerek, ailesine, silah arkadaşlarına başsağlığı dileklerini iletti.
 
(25.06.2016)
 
  • _TY_0241.JPG
  • _TY_0226.JPG
  • _TY_0230.JPG
  • _TY_0216.JPG