BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

'ANTİK ÇAĞDAN 21. YÜZYILA BÜYÜK İSTANBUL TARİHİ ESERİ'NİN TANITIMI YAPILDI

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İstanbul'a hizmet etmek çok farklı bir heyecan, farklı bir zevk ve farklı bir gurur.”
 Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İstanbul dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları, araştırmaları, eserleri hak ediyor.”
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi tarafından uzun bir çalışma sonucu hazırlanan “Antik Çağdan 21’inci Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri”nin tanıtımı Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen  törenle yapıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda davetlinin katıldığı tanıtım programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserin ülkeye ve tüm insanlığa hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
İstanbul’a Hizmet Etmek Çok Farklı Bir Heyecan
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 ciltlik eserde yer alan yazıların ve görsellerin her birinin ayrı bir kıymete sahip olduğunu ifade ederek, kitabın ortaya çıkmasında başta proje yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile editör Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti.
 
Eserin hazırlanmasına 300 bilim insanının destek vermesinin, eserin gücünü, içerik itibarıyla ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, eserin şehir tarihi kitapları arasında İstanbul'un geçmişine ve büyüklüğüne uygun zenginliğiyle ön plana çıkacağına inandığını vurguladı.
 
Eserin İngilizce ve Arapça olarak hazırlanmasının dünyaya açılmasına da fırsat oluşturacağını belirten Erdoğan, dünya üzerinde binlerce yıldır önemini ve liderlik vasfını kaybetmeyen çok az sayıdaki yerden biri olan İstanbul'u her yönüyle anlatmanın böyle hacimli eser için bile mümkün olmadığını dile getirdi.
 
İstanbul'a hizmet etmenin çok farklı bir heyecan, farklı bir zevk ve farklı bir gurur olduğuna işaret eden Erdoğan, eserin yeni ve daha iddialı çalışmalar için örnek olmasını da dileyerek, İstanbul'un dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları, araştırmaları, eserleri hak ettiğini ifade etti.
 
Belediye Bunu Kâr Amacıyla Yapmadı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı konuşmasının ardından, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, proje yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, proje müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, eserin bulunduğu kürsünün yanına davet edildi.
 
Eserin fiyatının ne olacağını soran Erdoğan, aldığı yanıt üzerine "10 cilt 2 bin liraymış. Pahalı mı?" diye sordu.
 
Fiyatın hocalara pahalı geldiğini belirten Erdoğan, "Demokratik bir değerlendirme yapalım. İbrahim Bey kaç para? Yazarlara birer takım mutlaka verilecektir. Emekleri var bunda. O verilecektir de zaten belediye bunu kâr yapmak amacıyla yapmış değil. Bu bir hizmet amacıyladır." dedi.
 
Eserin maliyetini soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, maliyetin bin 300 lira olduğunu ve eserin bin 500 liradan satılabileceğini söyledi.
 
Katılımcılara, "Oylarınız nasıl?" diye soran Erdoğan, alkışlardan sonra "Hemen hemen tamamına yakın kabul edilmiştir. Tabii bu mekanizmanın da çalışması lazım. Bin 500 lira hakikaten... 10 cilt ve kâğıdı nefis. Baskı gerçekten çok çok güzel. Kalite itibarıyla takdire şayan. Ama bir de bunun galiba bir başka baskısı yapılacak. Bence böyle eser ciltsiz yapıldığı zaman dağılıp gidiyor. Ciltli olduğu zaman farklı oluyor. Ayrıca bu takımın özetini yapacaklarını da söylüyorlar. Bu da öğrencilerimiz işini çok daha farklı şekilde görecektir. İnşallah bir takım bize de hediye edersiniz." diye konuştu.
 
Millet Ne Diyorsa Biz Ona Bakalım
 
Dünyada her ülkenin Taksim gibi meydanlarla anıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Tarihi eseri inşa edeceğiz.
 
Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım.
 
İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var, geçenlerde Nabi Hocamızla da biraz onları dertleştik. Bunun içinde, hani şu anda dünyada birçok şeyler konuşuluyor, ediliyor ya işte yok bilmem Almanya'dakiler bir şeyler söylüyorlar. Onlara bir köşe yaparız orada. O köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları da orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar, bu milleti de orada görsün. Çünkü bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir, bunu görsünler.

Bir diğeri Maksem. Maksemin olduğu yere de inşallah, Taksim Meydanı'nın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır. Bir diğeri de AKM. AKM ile ilgili de ön hazırlıklar, proje, her şey var, daha güzeli de yapılabilir.
 
Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da yerleştirmek suretiyle 'Bizim bak sanat anlayışımız bu, bunu da görün' demek lazım. Şu andaki bina zaten depreme dayanıklı değil, o yönden sıkıntısı var, gitti gider. Gümüşsuyu'ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi, Mete Caddesi'nden de Taşkışla'nın oradan çıkacak. Tamamen Taksim Meydanı böylece yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı'nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret... Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada. Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten o da 'Evet' dedi. Adımı atacağız, bir an önce yürüyeceğiz. 'Şunlar şöyle demiş, bunlar böyle demiş'... Bırakın, millet olarak millet ne diyor biz ona bakalım.
 
Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok. İşte Yenikapı'yı, Maltepe'yi sağolsun Belediye Başkanımız yaptılar. Oralarda 1-1,5 milyonluk insana hitap edecek bir meydan sahibi olduk. Ama bunlar yeterli değil. Şehirlerin merkezinde tarihle, tarihi eserlerle iç içe bu tür meydanlara da ihtiyacımız var. Roma'daki meydanda bakarsınız merdivenlerin üzerinde turistler gelirler, oralarda otururlar. İnanın Taksim'de biz şu projeyi bitirelim, bitirdiğimiz anda arı kovanı gibi orası işleyecektir, işler."
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Güney Koreli bir sanatçı tarafından, ipek iplikli, kök boya kullanılarak yapılan ve dünyada tek olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk bayrağıyla birlikte resmedilmiş portresini hediye etti.
 
(18.06.2016)
 
  • 20160618_2_17572995_11446710.jpg
  • 20160618_2_17572995_11446714.jpg
  • 20160618_2_17572995_11446715.jpg
  • 20160618_2_17572995_11446706.jpg
  • 20160618_2_17572995_11446705.jpg