BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI İSTANBULENSİS ŞİİR FESTİVALİNDE ŞAİRLERLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, IV. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivalinin kapanış törenine katıldı. Bu yılki teması “göç” olan festivalin onur konuğu şair Cahit Koytak idi.
 
Törende bir konuşma yapan Bakan Avcı, önümüzdeki yıllarda festivalin bütün dünyadaki şairlerin katılmak için can atacağı bir etkinliğe dönüşmesi için birlikte gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.
 
Şiirin Gizli Prensi
 
Törende ilk olarak kürsüye gelen isim festivalin onur konuğu ünlü şair Cahit Koytak Bakan Avcı’ya ‘çok sevgili dostum’ diye hitap etti. Koytak, ‘şiirin prensi’ olarak adlandırdığı Nabi Avcı ile dostluğunun ilk olarak, Bakan Avcı’nın Veysel Vedat mahlasıyla yazdığı ‘pırıltılı şiirler’le başladığını, ilerleyen yılların bu şiir prensini bir ‘şiir kralı’ yaptığını ifade etti.
 
Cahit Koytak şöyle devam etti:
 
“Aradan zaman geçti kendini gizleyen kral, dünyanın en çok sevilen Millî Eğitim Bakanı olarak karşımızı çıkmaz mı! Ve şimdi de göreceksiniz bir Kültür Bakanı olarak değil, bir Kültür Kralı olarak -benin inancıma göre- şiir ve sanatın bütün diğer kollarına verdiği destekle, himmetle bir sanat rönesansının doğmasına, gelişmesine yol açacak. Ve onun desteğiyle, himmetiyle genç şairler, geleceğin şairleri ve benim gibi şiir yazdıkça gençleşen şairler bir şiir imparatorluğu kuracak belki de. Bütün insanlığa sevgi ve kardeşlik taşıyan bir şiir imparatorluğu kuracak.”
 
Bu Festivali Dünya Şairlerinin Katılmak İçin Can Atacağı Bir Festivale Dönüştürelim
 
Bakan Avcı, Kültür ve Turizm Bakanı olarak katıldığı ilk toplantılardan birinin bu toplantı olmasından büyük mutluluk duyduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
 
“Şairlerle birlikte olmaktan, Cahit Koytak ile birlikte olmaktan, Cemalettin Latiç ile birlikte olmaktan, diğer bütün şair dostlarımızla, kardeşlerimizle, arkadaşlarımızla birlikte olmaktan çok mutlu oldum. Benden önce Cahit Koytak’ın böyle bir konuşma yapacağını bilseydim herhâlde burdan kaçardım. Ne söyleyeceğimi şaşırdım.
 
Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum, ne güzel bir iş yaptınız. İnşallah önümüzdeki yıllarda el birliğiyle bu festivali bütün dünya şairlerinin duyacağı ve katılmak için can atacağı bir festivale birlikte dönüştürelim.”
 
IV. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivaline bu yıl 15 ülkeden 38 şair katıldı.
(28.05.2016)
 
  • DSC_5857.JPG
  • DSC_5443.JPG
  • DSC_5530.JPG
  • DSC_5667.JPG
  • DSC_5754.JPG
  • DSC_5872.JPG
  • DSC_5573.JPG