BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

• Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: "Kültür ve Turizm Bakanlığı, aynı zamanda çalışma kültürünü de bir model olarak toplumun önüne koyma sorumluluğu olan bir bakanlıktır"
• Bakan Ünal: "Çalışanlarımızın birçoğu yaptığı iş dolayısıyla naif, hassas ve bizim 'sanat' diye tanımladığımız, bir estetiğin, bir duygunun, düşüncenin, kavrayışın stilize edilme biçimini hayata yansıtan insanlar.”
 
Kültür ve Turizm Bakanlığında 2 bin 850 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında düzenlenen törenle imza atıldı.
 
Bakanlık ile Kamu-İş ve Öz Büro-İş sendikaları arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin imza törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’da katıldı.
 
Toplu iş sözleşmesi meselesine sadece matematik olarak bakmamak gerektiğini belirten Bakan Mahir Ünal, çalışma hayatında çalışana ödev yükleyen, sorumluluklarını yerine getirmediğinde de cezalandıran ‘personelci’ anlayışın iyileştirilerek yerini ‘insan kaynakçı’ anlayışa bıraktığını ancak bunun da doğru olmadığını ifade etti.
 
İnsanın hikayesinin, duygusunun, maneviyatının olduğunu hatırlatan Bakan Ünal törende yaptığı konuşmada, iyi bir toplu sözleşmenin gerçekleştirilebilir ve sürdürebilir olması, iş yeri barışını gözetmesi ve denge kurması gerektiğine işaret etti.
 
İnşallah Önümüzdeki 3 Yıldan Sonra Daha Güzel Bir Toplu Sözleşmeyle Yolumuza Devam Ederiz
 
“Kültür ve Turizm Bakanlığı, aynı zamanda çalışma kültürünü de bir model olarak toplumun önüne koyma sorumluluğu olan bir bakanlıktır. Yani Kültür ve Turizm Bakanlığı diğer bakanlıklardan daha ziyade bu konuda hassasiyet göstermesi gereken bir bakanlık.
Bizim çalışanlarımızın birçoğu, yaptığı iş dolayısıyla naif, hassas ve bizim 'sanat' diye tanımladığımız, bir estetiğin, bir duygunun, düşüncenin, kavrayışın stilize edilme biçimini hayata yansıtan insanlar.
Onlarla kurduğunuz ilişkinin de kıymeti son derece önemli. Bu çerçeveden bakıldığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışma hayatına ilişkin kültürü ortaya koyacaksa eğer, bunun niteliği ve kalitesi de ayrıca önem arz ediyor.
 
Taraflara çok teşekkür ediyorum, sendika temsilcilerimize, bakanımıza, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki 3 yıldan sonra daha güzel bir toplu sözleşmeyle, yolumuza devam ederiz.”
Toplu iş sözleşmesinin 1 Ocak 2016 ila 31 Aralık 2018 dönemi kapsadığını ifade eden Soylu, çalışanlara, iyileştirme ve sosyal yardımların yanı sıra bu yılın ilk ve ikinci altı aylık dönemlerinde yüzde 3'er zam yapılacağını bildirdi.
 
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da toplu iş sözleşmesinin imza aşamasına gelmesinin hem konfederasyonları hem de Öz Büro-İş Sendikası için önemli olduğunu belirterek, sözleşmenin, çalışanların beklentilerini karşıladığını söyledi.
Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, Öz Büro-İş Genel Başkanı Baki Gülbaba, bakanlık bürokratları ve sendika yöneticilerinin de hazır bulunduğu tören, tarafların 2 bin 850 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesini imzalaması ile sona erdi.
 
(18.05.2016)
 
  • 2.JPG
  • 5.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG
  • 10.JPG
  • 11.JPG