BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE MÜZELER GÜNÜ’NÜ YENİ VE YENİLENMİŞ MÜZELERİYLE KUTLUYOR

• Bu yıl 18 yeni veya yenilenmiş müzenin açılışını planlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 79 müze ve bağlı birimin uygulama ve proje çalışmalarına devam ediyor.
• Yeni ve yenilenmiş müzeleriyle Müzeler Günü'nü kutlayan Türkiye’nin bugün 35 müzesine giriş ücretsiz.


Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla, Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından, tüm dünyada her yıl 18 Mayıs günü kutlanan ve Türkiye’de de 1982 yılından günümüze her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında ‘Müzeler Haftası’ olarak düzenlenen etkinlikler kapsamında 35 müze bugün ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.  

Uluslararası düzeyde tüm dünya ile uyumun sağlanması amacıyla, 2011 yılından itibaren bu günü ‘18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’ olarak kabul eden Türkiye, ana teması bu yıl ‘Müzeler ve Kültürel Peyzaj’ olan ve 35’incisi gerçekleştirilen organizasyonu Bakanlığa bağlı tüm müzelerde yoğun bir katılımla kutluyor. 

Yeni ve yenilenmiş müzeleriyle müzecilik alanında saygın bir konumda bulunan Türkiye’de bu yıl 18 yeni müzenin açılışını planlanırken, ortalama 79 müze ve bağlı biriminde uygulama ve proje çalışmalarına devam ediliyor. 

Avrupa’da 12’nci, ülkemizde ise 11’incisi düzenlenen ‘Avrupa Müzeler Gecesi’ etkinliği kapsamında bugün ücretsiz ziyaret edilebilecek müzeler arasında yer alan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi aynı zamanda ‘Müzeler Günü’nün resmi açılışının yapılacağı adres olacak. 

Türkiye Müzelerine Yaşayan Konsept

Coğrafi konumu, doğal zenginlikleri itibariyle en erken dönemlerden günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Türkiye’nin müzeleri bu coğrafyada yeşeren tüm uygarlıklara ait kültür varlıklarının yok olmasını önleyerek, tarihi araştırmalara destek sağlıyor. 

Toplumsal olarak eğitim ve kültür düzeyini yükseltmeyi de hedefleyen müzelere son yıllarda artan ilgi ile birlikte özellikle okul çağındaki gençlerin belirli programlar dahilinde yıl içerisinde gerçekleştirdikleri uygulamalı görsel içerikli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.  

Çocuk şenlikleri, atölye çalışmaları, drama gösterileri, seminerler, konferanslar, geçici sergiler, toplantılar, konserler, özel gün ve geceler ile kültürel amaçlı gezilerin yapıldığı ve adeta yaşayan müzelerimiz çocuklara müze ve kültürel değerlerimizin korunması bilincini aşılıyor. 
 
Türkiye’ye 13 Yılda 55 Yeni Müze

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve bağlı birimler gerek fiziki yeterlilik, gerekse hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla düzenli olarak bir gelişim ve bir değişim süreci yaşarken günümüzde Bakanlığa bağlı 197 müze, 125 türbe, 138 örenyeri ve yine Bakanlık denetiminde faaliyet gösteren 217 adet de özel müze yer alıyor.

Bünyesindeki 139 müze ve bağlı birimin bakım, onarım ve teşhir tanzim çalışmalarını 2003 yılından günümüze hassasiyetle yapan bakanlık bu kültürel mekanların yeniden ziyarete açılmasını sağlandı. 

Aynı dönem içerisinde Türkiye’de toplam 55 yeni müze ve birim ilk defa ziyarete açılırken, 2015 yılı içerisinde Batman Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Diyarbakır Müzesi ve Demre Andriake Örenyeri olmak üzere 5 adet müze ve bağlı birimin açılışı yapıldı.

Burdur Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyarete açan ve Mardin Müzesi, Sakarya Müzesi, Edirne Müzesi, Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi, Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesi ve Geleneksel Malatya Evi, Antalya Demre Likya Uygarlıklar Müzesi ile Zonguldak Maden Müzesi’ni açılışa hazır hale getiren Bakanlık ayrıca 10 adet müzenin açılmasına yönelik de çalışmalar sürdürüyor. 

Afyonkarahisar Müzesi, Çanakkale Troya Müzesi, Uşak Müzesi, Adana Yeni Müze Kompleksi, Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi, Van Urartu Müzesi, Antalya Etnografya Müzesi, Antalya Mevlevihane Müzesi ve Edirne Hıdırlık Tabyası başta olmak üzere toplam 79 müze ve bağlı birimin uygulama ve proje çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kültür varlıklarımızın tanıtımı, korunması, onarımı ve sağlıklı bir biçimde saklanarak gelecek nesillere aktarılabilmesi ile ilgili çalışmaların yanı sıra, müzelerin işlevlerini halkımıza anlatarak bilinçli bir kamuoyu oluşturulmasını hedefleyen ‘Müzeler Günü’nde Türkiye genelinde Bakanlığa bağlı müzelerde yapılacak etkinliklerin içerikleri ise ilgili valiliklerin web sitelerinde yer alıyor.

(18.05.2016)

  • anadolu medeniyetleri genel (1).JPG
  • anadolu medeniyetleri genel (2).JPG
  • anadolu medeniyetleri genel (3).JPG
  • DSC_4048.JPG
  • DSC_4078.JPG