BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

‘ADALET VE MERHAMET’ TEMALI KISA FİLMLERİN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İslam'ın dünyaya yayılması kılıç zorundan ziyade tebliğ yoluyla olmuştur. İşte böyle bir müktesebatla insanlığın geleceğinde daha aktif bir rol oynamak istiyoruz. Onun için sinema, kültür, sanat çok büyük önem arz ediyor. Bu konuda en büyük görev evet, bu alanda faaliyet gösteren dostlarımıza, arkadaşlarımıza düşüyor.” 

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal: “Bizim sanatımız, eşyayı hakiki kılma çabası değildir, bizim sanatımız, eşyadaki faniliği ve baki olanın ne olduğunu anlatma gayretidir."

‘Adalet ve Merhamet’ temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle sahiplerini buldu.

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen ödül törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da katıldı.

Sinema, kültür ve sanatın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada; “İslam'ın dünyaya yayılması kılıç zorundan ziyade tebliğ yoluyla olmuştur. İşte böyle bir müktesebatla insanlığın geleceğinde daha aktif bir rol oynamak istiyoruz. Onun için sinema, kültür, sanat çok büyük önem arz ediyor. Bu konuda en büyük görev evet, bu alanda faaliyet gösteren dostlarımıza, arkadaşlarımıza düşüyor.” dedi. 

Yeni Türkiye’nin inşasını gençlerle birlikte yapacaklarına inandıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: “Biz 2023 hedeflerimizi birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz ama unutmayalım ki 2053 ve 2071 vizyonlarımızın sahibi, bugünün gençleri ve onlardan sonra gelen nesillerdir. İşte bu nesil, Asım'ın nesli olacaktır. Ne diyor Mehmet Akif; 'Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek / İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek / Şuheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar / O rukü olmasa, dünyaya eğilmez başlar / Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor."

‘Adalet ve Merhamet’ temalı kısa film yarışmasının Bakanlığı için önemli olduğunu kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise konuşmasında şair Nuri Pakdil'in ‘Gel anne ol, çünkü anne bir çocuktan bir Kudüs yapar’ dizesini hatırlatarak, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutladı. 

İnsanların kim olduklarını anlayabilecekleri en temel alanlardan bir tanesinin sinemanın dili olduğunu vurgulayan Bakan Ünal, “Bizim sanatımız, eşyayı hakiki kılma çabası değildir, bizim sanatımız, eşyadaki faniliği ve baki olanın ne olduğunu anlatma gayretidir.” dedi.

Bir Annenin Bir çocuktan Kudüs Yapması Aynı Zamanda Medine, İstanbul Yapması Anlamına Gelir

“Usta şair Nuri Pakdil ‘Gel anne ol, çünkü anne bir çocuktan bir Kudüs yapar.’ diyor. Bir annenin, bir çocuktan Kudüs yapması aynı zamanda Medine, İstanbul yapması anlamına gelir. Bizim medeniyet tasavvurumuzun, idrakimizin şehre yansıması, o Yesrib'in Medine olması, ilahi kudretle çamurun Adem olması, bizim inancımız, tasavvurumuz, hayata dair algımız, hafızamız, kimliğimiz, hasılı bizi biz yapan her şeydir. Çünkü şehir bizim için, bizim yaşam biçimimizin, bizim emniyette olduğumuz, merhametin, adaletin, vicdanın, iyiliğin tecessüm ettiği yerdir."  

Sinema ‘Biz Kimiz?’ Sorusunun Cevabını Bulacağımız En Temel Alanlardandır

“Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen kısa film yarışması Bakanlığımız için önemlidir. Sanatı kimliğimiz, tasavvurumuz ve tahayyülümüzle yeniden kavrayacağımız ve 'Biz kimiz?' sorusunun cevabını bulacağımız temel alanlardan bir tanesi sinemanın dilidir.

Sinemanın dili, bizim kim olduğumuzu anlatabileceğimiz en temel alanlardan bir tanesi, çünkü insan aslında eşyanın kendine çarpmasıyla eşyayı nasıl anladığını, yorumladığını, eşya ile nasıl ilişki kurduğunu sanatla anlatır. Sanatın estetiğiyle stilize ederek, yeni bir dille anlatır. İnsan sanatla kendisini ifade eder. Bizim sanatımız, eşyayı hakiki kılma çabası değildir, bizim sanatımız, eşyadaki faniliği ve baki olanın ne olduğunu anlatma gayretidir." 

Bu Topraklar Bize Yeniden İnsanı, İnsana Ait Olanı Hatırlatıyor

“İnsanlığın kalbinde muhafaza etmesi gereken en temel şey; cesaret, merhamet ve iyiliktir. İşte bugün Türkiye, insanlığın son adası olarak, bunu gerçekleştiriyor ve bu topraklar bize yeniden insanı, insana ait olanı hatırlatıyor. Sinemanın diliyle de bunu çocuklarımıza da hatırlatıyor ve tevarüs etmesi için bu dili kullanıyoruz. Bu sebeple, organizasyonda emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile annesi Tenzile Erdoğan'ın fotoğraflarının yer aldığı bir video gösterisinin yapıldığı törende Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üzerinde Hazreti Muhammed'in adının ‘Kufi’ tarzda yazıldığı bir tablo hediye etti.

Etkinliğe katkıda bulunan iş adamlarına teşekkür plaketi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmada birinci Nafiseh Sadat, ikinci Serdal Altun ile üçüncü Selman Nacar'a da ödüllerini verdi.

08.05.2016

  • 15.jpeg
  • 9.jpeg
  • 13.jpeg
  • 20.jpeg
  • 4.jpeg
  • 3.jpeg
  • 10.jpeg