BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“ŞEHİR-İNSAN MEDENİYET KÖPRÜSÜ: ÖRNEK KİŞİLİKLER”


“ŞEHİR-İNSAN MEDENİYET KÖPRÜSÜ: ÖRNEK KİŞİLİKLER” PROJESİ

ESKADER TARAFINDAN YILIN KÜLTÜR PROJESİ OLARAK SEÇİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından; toplumsal gelişme ve kültürel değişmeler karşısında geleneksel kültürden, geçmişe yönelik referanslardan kopan yeni nesillere şehirlerimizin tarihini, hafızasını, mimari mirasını kültürel kimliğini hatırlatmak ve kültür kaynakları ile bu kültürün temsil ve tanıtımında önemli roller almış örnek kişilikleri anlatmak amacıyla geliştirilerek hayata geçirilen “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” Projesi ESKADER tarafından yılın kültür projesi olarak seçildi.

Proje kapsamında ilk beş isim olarak belirlenen Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mâhir İz'i anlatan Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli Kitabı, Beş Şehirli Sergisi ve proje tanıtım filmi hazırlandı.

Ülke genelinde İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Belediye ve Üniversiteler ile yapılan ortak çalışmalarla  gerçekleştirilen konferans, panel gibi etkinliklerde konuşmacılar, medeniyetimizi ve şehirliliği temsil eden beş münevveri anlatmaktadır.

Söz konusu etkinliklerde Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli Kitabı dinleyicilere dağıtılmakta, proje tanıtım filmi izlenmekte ve Beş Şehirli Sergisi görülebilmektedir.