BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN TOPÇU AVUSTRALYA GAZİ İŞLERİ BAKANINI AĞIRLADI

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Stuart Robert ile bir araya geldi.

Konuk Bakan Robert beraberindeki heyet ile birlikte, Bakan Topçu’yu makamında ziyaret etti.

İki bakanın öncelikli gündem maddeleri; Avustralya ile Türkiye arasındaki kültür ve turizm alanındaki işbirliği ve tüm dünyayı saran terör saldırıları oldu.

Konuğu ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunan Bakan Topçu, Avustralya ve Türkiye’nin büyük bir savaştan bitmeyecek bir dostluk ortaya çıkardığını vurguladı.

Gazi İşleri Bakanı Robert’ın ziyaretinin önemini değerlendiren Bakan Topçu, son günlerde yaşanan terör olaylarına işaret ederek, terörün küresel bir tehdit olduğunu vurguladı.

Ankara’da Paris’te Patlayan Bombalar Diğer Ülkeler İçin de Tehlikedir

“Kendisini iki milyon yetim çocuğa ve kadına bakan bir kuruluşun yöneticisi olarak biliyorum ve böyle bir şahsiyeti karşılamaktan da onunla tanışmaktan da insanlık adına onur duyuyorum. Ülkelerinin 2015 yılında bizim ülkemizde ciddi terör olaylarına sebep olan bölücü terör örgütünü, terör örgütleri listesine aldıkları için ayrıca şahsında ülkesindeki ilgililere Türk halkı adına teşekkür ediyorum.

Terörü bir insanlık suçu olarak görüyorum. Ve bunun bütün dünya ülkeleri için bir tehlike olduğunu düşünüyorum. Ankara’da Paris’te patlayan bombalar diğer ülkeler için de bir olası tehlikedir. Bununla ilgili bütün dünyanın geç kalınmadan bu küresel teröre karşı önlem almasını umuyorum. Irak’ta, Suriye’de, Fransa’da, Türkiye’de terör olaylarında hayatını kaybedenlere bütün insanlık adına bütün insanlığa başsağlığı diliyorum.

Çanakkale Savaşları her iki ülke arasında acı üzerine kurulmuş çok mükemmel dostlukları oluşturdu. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle orada, o topraklarda yatan evlatlar artık Türk milletinin evlatları. Bu hassasiyeti ulusça aklımızdan hiç çıkartmıyoruz. Devlet de milletin bu hassasiyetini dikkate alarak orada yatan her ülkeden insanlar için elinden gelen azami hassasiyeti gösteriyor. Bu hususta bizim topraklarımızda yatan çocukların ülkeleriyle ilgili iyi ilişkiler içerisindeyiz.

Çanakkale’de tabii ki çok şeyler yapıldı. Karşılıklı ülkeler bazında bunlar görüşüldü ve yapıldı. Ama yeterli değildir. Daha çok şey yapılabilir. Bizim evlatlarımızın hatıralarına uygun ülkeler daha sıkı ilişkilerle onları geleceğe taşıyabilir. Bu da ülkelerimiz arasındaki dostluğu daha çok arttırır. Bu çerçevede kendilerinin Çanakkale’deki 2016 yılındaki anma törenleriyle ilgili söyleyecekleri he şeye heyetimle birlikte açığız dikkatle not alacağız ve elimizden geleni yapacağız.”

Avusturalya Gazi İşleri Bakanı Stuart Robert da ülkelerinin Çanakkale’de her yıl gerçekleştirdiği anma törenleri sırasında Türkiye’nin verdiği desteğe teşekkür etti.
 
16.11.2015
 
  • DSC_2103.JPG
  • DSC_2139.JPG
  • DSC_2128.JPG
  • DSC_2108.JPG
  • DSC_2167.JPG
  • DSC_2185.JPG
  • DSC_2211.JPG
  • DSC_2208.JPG
  • DSC_2200.JPG
  • DSC_2189.JPG