BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

GELECEĞE GÜVENLE BAKAN KKTC'NİN TEMİNATI TÜRKİYE'DİR

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Bakan Topçu’nun mesajı şöyledir:
 
“Haksızlıklara ve zulme karşı başlattıkları bağımsızlık mücadelelerinde yanında olduğumuz soydaşlarımızın, ekmeğimizi ve suyumuzu paylaştığımız kardeşlerimizin milletimize gurur kaynağı olan Cumhuriyet bayramlarını en içten dileklerimle kutluyorum.    
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin geleceğe güvenle bakması noktasında bugüne dek gereken neyse yapmaktan geri durmayan ülkemiz bundan sonra da kardeşlerinin refahı ve mutluluğu için ne gerekiyorsa yapmaya devam edecektir. 

Bundan 32 yıl evvel kardeşlerimiz Kıbrıs adasında terör ateşiyle yanarken onları yalnız bırakmayan Türkiye geçmişten günümüze medeniyet coğrafyamız başta olmak üzere dünyayı kavuran bu küresel sorunun daima karşısında durmuştur.

Küresel sistem de ülkelerin menfaat çatışmaları maalesef terörün gıdası haline gelmiştir. Ancak küresel sistem açısından bunun devam ettirilemez bir durum arz ettiği de aşikardır.

Birleşmiş Milletlerin yeniden yapılandırılması, geniş temsilin sağlanması, güvenlik konseyinin genişletilerek daha demokratik hale getirilmesi, dünya barışı için ivedilik taşımaktadır.

Uluslararası ilişkilerde devletlerin kendi vatandaşlarının güvenlik, özgürlük ve refahını sağlayabilmesi için Birleşmiş Milletler yapısında köklü değişikliklere ihtiyacın olduğu açıktır.

Birleşmiş Milletler çatısı bir takım küresel güç odaklarının menfaatlerinin meşrulaştırıldığı zemin olmaktan çıkartılmalıdır.
 
Ülkelerin menfaat çatışmaları Birleşmiş Milletler zemininde en aza indirilebilirse küresel terörün zemini ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Postmodern kolanyalizmin elinde bir enstrüman olan terör, şimdi bu enstrümanı ellerinde tutanları yakmaya başlamıştır. Bu yangın tüm dünyayı içine alabilecek enerjiyi bünyesinde barındırmaktadır.

Kültürlerarası ilişkiler geliştirilmelidir. İnsanlığı huzur ve mutluluğu için herkes taşın altına elini koymalıdır.

G-20’de asıl gündem konusu dünyanın güvenliğini, özgürlüğünü, refahını garanti edilmenin tek yolu olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üye sayısının artırılması olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32’nci kuruluş yıl dönümünü bir kez daha kutlayarak, bu mutluluğu paylaşıyor ve tüm Kıbrıs Türklerine esenlikler diliyorum.”
 
15 Kasım 2015