BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

BASIN AÇIKLAMASI
 
Bakan Topçu’nun mesajı şöyle:
 
“Yokluktan güçlü ve hür bir vatan inşa edişimizin yıl dönümünü kutluyoruz bugün.

Aziz milletimiz, Kurtuluş Savaşı ile imanından ve damarlarındaki asil kandan aldığı güçle yurdumuz üzerinde oynanan kirli oyuna bir kez daha ‘dur’ demeyi bilmiş, zorluklar karşısında dimdik, tek bir yumruk olarak kazandığı zaferi lider bir ülkeye dönüştürmeyi başarmıştır.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki; birlik-beraberlik temelleri üzerine kurduğumuz çağdaş ve demokratik Türkiye’yi dün olduğu gibi bugün de var gücümüzle korumaya, ilelebet yaşatmaya kararlıyız.

Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar olarak müşterek değerlere ve ortak kadere sahibiz. Bu değerlere bakışımız, hayat tarzlarımız farklı olabilir. Lakin bu müşterek değerler; Balkanlar’dan Anadolu’ya oradan Kafkaslar’a uzanan, Orta Doğu’dan Türk Cumhuriyetlerine varan coğrafyalardaki kültürel renklerden ve yüzlerce yıldır insanımızın gönlünde yanan hikmet kandilinin ışığıyla aydınlanan hakikatlerden süzülerek oluşmuştur.

Yüzyıllardır barış, esenlik ve kardeşlik duygularıyla bir ve beraber olan bu büyük milleti kimse bölemeyecektir, parçalayamayacaktır. Aziz milletimizin mayası sağlamdır, mazisi temizdir. Şer odakların kirli oyunları boşa çıkacaktır.

Şanlı tarihimize, büyük milletimize, yüce devlet geleneğimize ve mutsal medeniyetimize yakışır bir gelecek inşa etmek hepimizin en temel görevlerinden birisidir. Siyasette, ticarette, sanatta, kültürde, ilimde, kısaca hayatın her alanında Cumhuriyetimizi yüceltmek, çağ açıp çağ kapatan bir mazinin evlatlarının görevidir, tarihi ve milli bir sorumluluğudur.

Cumhuriyet, cumhurun iktidarıdır. Cumhursuz bir cumhuriyet oluşturma saplantısıyla hareket edenlerin artık gerçeklerle yüzleşip, hatalarından dönmeleri gerekmektedir.  
 
Bu duygu ve düşüncelerle büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en samimi duygularımla kutluyor; binbir çaba ve zorlu mücadele neticesinde bu cennet vatanı bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şanlı ecdadımızı saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyor; ay yıldızlı al bayrağın bu vatanın masmavi sonsuzluğunda şan ve şerefle sonsuza kadar dalgalanmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”
 
29 Ekim 2015