BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Yalçın Topçu’nun mesajı şöyledir:
 
“Küresel ölçekte turizmin önemine vurgu yaparak uluslararası toplumda pozitif bir farkındalık yaratmayı kendine gaye edinmiş Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından her yıl kutlanan Dünya Turizm Günü, 2015 yılında ‘Milyarlarca Turist Milyarlarca İmkan’ teması etrafında, ortak doğal ve kültürel mirasımıza dair anlamlı mesajlar içermektedir.
 
Turizm ülkeleri ve toplumları anlamak yolunda en etkin araçlardan biridir. Toplumların düşünsel ve ekonomik gelişimlerinin en büyük destekleyicisi olan turizm, ev sahibi ülkeye; kendi sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değerlerini misafirlerine anlatarak, onların entelektüel dünyalarına yepyeni ilhamlar verebileceği, kendini en doğru şekilde ifade ederek önyargıları bertaraf edebileceği eşsiz fırsatlar sunar. Diğer taraftan, farklı bir kültürü ziyaret eden bir turist, o kültür hakkında daha önce ifade edilmemiş pek çok otantik unsuru keşfetmekle kalmaz, kendi iç dünyasına inerek kendini tanıma imkanı da bulur. Birçok yerde kesişen bazen de farklılaşan kültürel değerler, farklı milletler arasındaki karşılıklı anlayışı ve hoşgörüyü de tetikler. Ev sahibi ve misafiri arasında bu şekilde karşılıklı anlayışa ve hoşgörüye dayalı bir iletişim kurulduğunda, kültürel değerlerin somutlaştığı ürünler vasıtasıyla, ülke ekonomisinin iyileşmesi ve gelişmesi için göz ardı edilemez bir imkan da sağlanmış olur. Bu alışveriş, ev sahibi ülke için ekonomik bir fayda olmanın da ötesinde, uluslararası toplumsal refah dengesinin sağlanmasında önemli bir araç olarak kullanılabilir. 
 
Bu çerçevede, Dünya turizminin öncülerinden biri olan Türkiye, kaliteli insan gücü için istihdam yaratıp, geniş bir yelpazede kültürel ürünler sunarak, ötekileştirmelerin kapı dışı edildiği, karşılıklı hoşgörü ve anlayışa dayalı turizmin en etkileyici örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bakanlığımızın çalışmalarına yön veren Türkiye Turizm Stratejisi 2023 kapsamında da hedefimiz, bu örnekleri artırarak genele yaymak ve ülkemizin turizmden kazandığı yararı küresel boyuta taşımaktır.
 
Öte yandan ülkemiz turizmine yönelik bir kısım çevreler tarafından oluşturulan algı operasyonları karşısında gerekli tedbirler alınmakta ve bütün dünyaya ‘Türkiye her zamankinden daha güvenli’ mesajı net şekilde iletilmektedir.  Avrupa şehirleri ne kadar güvenliyse Türkiye şehirleri de en az o kadar güvenlidir. Söz konusu algı operasyonlarına karşı ulusal medya araçlarımızın duyarlı ve dikkatli davranmaları da ülkeye olan bir aidiyet ve sorumluluk gereğidir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle turizm sayesinde kazanılanların, yerelden küresele sosyo-ekonomik refahı ve barışı zenginleştirmesi dileğiyle turizme gönül veren tüm paydaşlarımızın ‘27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutlarım.”
 
26.09.2015