BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TELİF HAKKINDA OKUYUCU DENETİMİ İŞBAŞINDA

Bakan Ömer Çelik: “Tüm vatandaşların gönüllü telif hakkı savunucusu ve fahri denetçi olması için bir uygulama geliştirdik.”
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı uygulama ile vatandaşlar bandrollerin gerçekliğini denetleyebilecek.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bandrollerin gerçekliğinin rutin kontrollerin yanı sıra gelen ihbarlar doğrultusunda Bakanlığı ve emniyet kuvvetlerince takip edildiğini belirterek, "Vatandaşlar kitapçıya gittiklerinde bu eser orijinal bandrole sahip mi, değil mi görecek." dedi.

Sektörle Birlikte Kapsamlı Bir Telif Hakları Yasası Hazırlanıyor

“Tüm vatandaşlarımızın gönüllü telif hakkı savunucusu, fahri denetçi olması için bir uygulama geliştirdik. Uygulama her akıllı cep telefonuna yüklenebiliyor. Telefonun kamerasını barkoda tutarak 'kamera ile sorgula' simgesine basıyoruz.  Çıkan kareyi barkodun üzerine getirdiğimizde, eser adı ve yazarını veriyor. Vatandaşlar kitapçıya gittiklerinde bu eser orijinal bandrole sahip mi, değil mi görecek.

Ele geçirilen korsan materyal 50 milyona ulaştı. Telif hakları yasası hazırlığında epey yol alındı, sektörle görüşerek kapsamlı bir yasa hazırlanıyor ve en kısa zamanda uygulamaya konacak.”

Akıllı Telefonlarla Bandrol Denetimi Projesi

Bandrol sorgusu için hazırlanan uygulama iOS ve Android tabanlı tüm akıllı telefonlara indiriliyor.

Telefonun kamerasıyla  bandrol üzerindeki karekod okutularak ya da bandrol seri numarası manuel olarak girilerek sorgulama yapılabiliyor.

Halihazırda bandrol uygulaması çerçevesinde kitaplara ilişkin künye bilgileri Telif Hakları Genel Müdürlüğü veri tabanında bulunuyor ve akıllı telefonlar aracılığıyla yapılacak sorgulama sonucunda kitaba ilişkin olarak bu veri tabanında yer alan eser adı, eser sahibi ve yayınevi bilgilerine erişebilecek, usulsüz veya sahte bandrol kullanımı olup olmadığı tespit edilebilecek.

İlk aşamada 81 ilde bandrol denetiminden sorumlu 4 bin 420 İl Denetim Komisyonu üyesinin kullanımına sunulacak uygulama, etkinlik, tutarlılık ve performans bakımından değerlendirildikten sonra tüm akıllı telefon kullanıcılarının erişimine açılacak.

Kullanıcılar sorgulama sonuçlarını online olarak Denetim Komisyonu Başkanlıklarına gönderebilecek. Kullanıcılar tarafından yapılacak geri bildirimler, denetimlerin planlanmasına yön verecek.
Projenin bir sonraki aşamasında, müzik ve sinema eserlerinin bandrol sorgusu da bu uygulama üzerinden gerçekleştirilebilecek.
 
(3 Mayıs 2015)