BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA TURİZM ÇIKARMASI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bürokratları ve turizm sektör temsilcileri ile birlikte bölgesel ve küresel faktörlerin Türk turizmine etiklerini saf dışı bırakmak için uzun zamandır yoğun çaba sarf ediyor.
 
Bakan Ömer Çelik, özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye’yi etkilememesi için yurt içinde ve yurt dışında bir dizi görüşme trafiğinde bulunuyor.
 
Bakan Ömer Çelik bu kez, 18-21 Mart tarihlerinde MITT'2015 Seyahat ve Turizm Fuarı kapsamında Moskova’yı ziyaret ederek önemli görüşmeler gerçekleştirecek.
 
Sektörün devlerini buluşturan ve bu yıl 22’ncisi düzenlenen fuara katılacak olan Bakan Ömer Çelik’in, Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov ile görüşmesi planlanıyor. Ayrıca Rus tur operatörü temsilcileri ile bir araya gelecek olan Bakan Ömer Çelik, Türk turizm temsilcilerini de ziyaret edecek.
 
Bakan Ömer Çelik görüşmelerde, geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Rusya'yı da kapsayan uçaklara ek yakıt desteğini ve tur operatörlerine sağlanacak kolaylıkları anlatacak.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in kurmaylarıyla birlikte Türkiye turizmi açısından büyük önem taşıyan Rusya pazarında yapacağı bu görüşmelerin olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor.
 
Türkiye, MITT Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’nda ilk kez düzenlendiği yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aralıksız temsil ediliyor. Bakanlık bu yıl bin 254 metrekare ile Fuarın en büyük katılımcısı. Ayrıca Bakanlık dışında Türkiye'den çok sayıdaki tesis, acente, kurum ve kuruluştan yüzlerce temsilci iştirak edecek.
 
Coğrafyamızda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerin, ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda olan turizm sektöründe dalgalanmalar yaşatabileceğini belirten Bakan Ömer Çelik “Geçen sene de bazı krizler vardı ama buna rağmen biz sektörle birlikte el ele vererek turizmimizi ayakta tuttuk. Dünya ortalamasının üstünde daha da büyük bir gelişme sağladık. Bu yıl da bize turist gönderen ülkelerde yaşanan ekonomik kaynaklı krizlerin aşılması için elimizden geleni yapacağız. Günümüzün belirsiz jeopolitik koşulları altında turizmde pazar payını kaybetmemek, var olan pazarı daha da artırmak için tüm imkanlarımızı sektörle birlikte değerlendireceğiz. Rusya bizim için önemli bir pazar, Ruslar için de biz önemli bir turizm destinasyonuyuz. Ülkemize gelecek bir turisti bile kaybetmek istemiyor, Rusya'dan gelen turist sayısında bu yıl da artış olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda hem tanıtım faaliyetlerini artıracağız hem de maddi bir takım destekler sağlayacağız." dedi.
 
Ayrıca bugünlerde Rusya’da gerçekleştirilen İntourmarket 2015 Turizm Fuarı da Türkiye'nin katıldığı önemli tanıtım mecralarından. Fuarda en büyük stant yine Türkiye'ye ait. Ülkemize ayrılan 1020 metrekarelik alanda turistik tesisler ile acentelerin dışında sağlık turizmi temsilcileri, bölgesel tanıtım yapmak amacıyla Antalya'dan, Kapadokya'dan, Kars'tan ve İzmir'den turizm birlikleri ve kalkınma ajansları yer alıyor.
 
(17.03.2015)
 
  • Rusya Turizm Fuarı
  • Rusya Turizm Fuarı
  • Rusya Turizm Fuarı