BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TURİZM SEKTÖRÜNE HEM YURT İÇİNDEN HEM YURT DIŞINDAN GÜZEL HABER VAR!

 
• Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya başta olmak üzere o bölgedeki ekonomik sıkıntının turizm sektörüne yansımaması için ek yakıt desteği verileceğini ve tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlanacağını bildirdi.
 
• Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, üst düzey turizm toplantıları için “start” düğmesine bastı; ilk heyet Moskova’da iki toplantı yaptı.
 
• Moskova’dan ilk mesaj: “Bu kadar zor zamanlarda bile Türkiye’ye giden Rus turist sayısında artış oldu, Ruslar Türkiye’de kendilerini evinde hissediyor.”
 
İlk Türk heyeti Rusya’da… Rusya Federasyonu’nda yaşanan sıkıntılar ve bölgesel faktörlerin Türk turizm sektörünü etkilememesi için yapılan çalışmalarda sıcak temaslar başladı.
 
Çevresel faktörlerin Türk turizmine yansımalarını önlemek amacıyla bir süredir Bakanlık üst düzey yönetimi ve sektör temsilcileriyle çeşitli toplantılar gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “sıcak temas” için “start” düğmesine bastı ve Bakanlık ile sektör temsilcilerinden oluşan heyet Moskova’da temaslarına başladı; ilk toplantılar yapıldı.
 
Öte yandan çok önemli bir gelişmede yurt içinde yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin Meclisteki grup toplantısında yaptığı konuşmada turizm sektöründe doğabilecek sıkıntıları önlemek için harekete geçtiklerini belirtti.
 
Başbakan Davutoğlu, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu, yani Rusya başta olmak üzere gelen misafirlerin ekonomik sıkıntıdan kaynaklanan sorunları olduğunu belirterek bu ülkelerden gelen yolcu uçaklarına ek yakıt desteği verileceğini ve tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlanacağını ifade etti.
 
İlk Ziyaret Yapıldı
 
Bakan Ömer Çelik, Ocak ayında gerçekleştirdiği son toplantının ardından 2015’e çevresel krizlerle girildiğini, Rusya'da bir takım sıkıntılar olduğunu ve bu nedenle hem Bakanlıktan üst düzey bir heyetin hem de turizm sektörünün temsilcilerinin Rusya’yı ziyaret edeceğini kamuoyuyla paylaşmıştı.
 
İşte bu ziyaretlerin ilk ayağı gerçekleşti, Türk heyeti Rus yetkililerle ile üst üste iki toplantı gerçekleştirdi.
 
Kültür ve Turizm Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ile TURSAB, TUROB, TYD ve TUROFED yetkililerinden oluşan bir heyet Moskova’da Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı Başkanı Oleg P. Safonov, Başkan Yardımcısı Sergey Korneyev, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı  Valeriy Korovkin, Şube Müdürü Seygey Teodorovic ve Basın Sözcüsü İrina Şegolkova ile bir araya geldi.
 
Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı Başkanı Safonov toplantıda, geniş katılımlı bir Türk heyetini Rusya’da görmekten memnun olduğunu belirtti.
 
Tüm Rus Vatandaşlar Gibi Kendimi Türkiye’de Evimde Hissediyorum
 
Oleg Safanov: “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok hızlı gelişiyor. Bu kadar zor zamanlarda bile Türkiye’ye giden Rus turist sayısında azalma olmadı, hatta artış oldu. Bu artış iki ülke arasındaki anlayış ve güvenin göstergesi. Bu artışta Türkiye’nin turistlere sunduğu olanaklar ve turizmin kalitesinin yanı sıra Rusya’nın yaşadığı bu zor günlerde Türkiye’nin Rusya’nın yanında olması etkili oldu. Ruslar tatil kararı verirken devletin siyasi kararlarını da dikkate alıyorlar. Ayrıca Ruslar Türkiye’de son derece rahat ve kendilerini evlerindeymiş gibi hissediyorlar.”
Oleg Safanov ayrıca, Türkiye’den Rusya’ya gelen turist sayısının da gittikçe arttığını belirterek Türklerin Rusya’da yaşadıkları sorunları gidermek için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı. Rusya’ya vizesiz giriş sağlanmasını buna örnek gösteren Safanov, karşılıklı Rus-Türk Kültür Yılının yapılması için de çalışmaları olduğunu belirtti.
 
Tanıtma Genel Müdürü Önal da, iki ülkenin ilişkilerinin sadece turizm ve ticaretle sınırlı olmadığını vurgulayarak,  “Rusya ile aramızda özel bir ilişki var. Turizm konusundaki ilişkilerimiz artarak sürüyor. Rus misafirlerimizin Türkiye’de sorunsuz bir tatil geçirmelerini sağlamak için tedbirler alıyoruz.” dedi.
 
Bakan Ömer Çelik'in talimatıyla Rusya'dan bulunan Türk heyet, Turizm Federal Ajansı’ndaki toplantıların ardından ülkemize turist gönderen büyük Rus tur operatörleriyle görüştü ve karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. Düzenlenen toplantıda Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince hazırlanan “Rusya Federasyonu Turizm Pazar Araştırması Raporu” da sektörle ve basın mensuplarıyla paylaşıldı.
 
Türkiye Rus Turistler Açısından Birinci Destinasyon
 
Son 5 yıldır her sezon 3 milyondan fazla Rus turist ağırlayan Türkiye, Rusya’daki turizm pazarındaki payını da her geçen gün arttırıyor.
 
2014 yılında Türkiye’ye 4 milyon 479 bin Rus turist geldi ve Rusya, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer alıyor.
 
(3 Şubat 2015)