BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE, DEVLER LİGİNDE OLDUĞU TURİZMDE GERİLEME YAŞANMAMASI İÇİN ÖZELLİKLE BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞUNDA YER ALAN 11 DEVLETE DESTEK VERECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu’nun yaşadığı ekonomik sıkıntının turizm sektörüne yansımaması için söz konusu ülkelere ek yakıt desteği verileceği ve tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlanacağına ilişkin açıklamasının detaylarını sosyal medya aracılığıyla aktardı.
 
Bakan Ömer Çelik:
 
“Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle Rusya ve İran'ın ekonomik durumunu olumsuz etkilemektedir.
 
Bu ülkeler açısından Türkiye önemli bir turizm destinasyonu olduğu kadar, bizim açımızdan da önemli bir turizm gelir kaynağıdır.
 
Bu ülkelerde yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler nedeniyle erken rezervasyonlarda azalma ve iptaller görülmeye başlanmıştır.
 
Bu durum turizm sektörümüz açısından olumsuzluklara yol açacaktır. Bu hususu göz önünde bulundurarak sektörden gelen talepleri dikkate almak suretiyle sektöre yönelik iki temel konuda acil destek ve yardım içerikli bir paket hazırladık ve Başbakanımıza arz ettik.
 
Önümüzdeki 2 ay seyahat acentelerinin organizasyonunda bu ülkelerden ülkemize gelecek her yolcu uçağına 6 bin dolar yakıt desteği verilecek.
 
Bu iki ülkenin yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu: Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Ukrayna'dan gelen yolcu uçakları da bu fırsattan yararlanabilecek.
 
Sektöre ikinci müjdemiz ise hazine destekli kefalet sistemi kapsamında teminat sıkıntısı çeken firmalara kredi garanti fonu tarafından kefalet desteği sağlanarak bu firmaların finansmana erişimleri kolaylaştırılmaktadır.
 
Yapılan düzenleme ile Rusya’da yaşanan bu durumun turizm sektörü üzerindeki etkilerini en aza indirmek amacıyla, kredi garanti fonu aracılığıyla kullandırılan hazine destekli kredi kefaletinden tur operatörlerinin de yararlanabilmelerinin önü açılmıştır.
 
Atılan adımların hem ülkemiz hem turizm sektörü için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 
(3 Şubat 2015)