BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÖMER ÇELİK BOKOVA'YI AĞIRLAYACAK

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’yı Ankara’da Tarihi ve Kültürel Zenginliklerimizle Tanışacağı Bir Programla Ağırlayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova için özel bir program hazırladı.
 
Daha önce birkaç kez Türkiye’ye gelen Bokova’nın bu ilk Ankara ziyareti olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, UNESCO Genel Direktörü’ne Anadolu’nun tarihi zenginliklerini bu kez Başkent Ankara'da tanıtacak.
 
Program kapsamında Bakan Ömer Çelik, Bokova’ya Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezdirecek ve yurt dışından iadesi sağlanan ve Müzede sergilenen tarihi eserleri göstererek, eserler hakkında bilgi verecek.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının özellikle son dönemde izlediği kararlı ve ısrarcı politikaları sonucunda Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin bazılarının yurda dönüşü sağlanmıştı.
 
Öyle ki Bakanlık, 5 bin yıllık bir Yortan kabını, takipçi sayısı oldukça yüksek olan bir internet alışveriş sitesinde belirleyerek yurda getirmiş, 64 yıl önce ABD’ye götürülen 8. yüzyıla ait iki adet amfora, yarım asır önce yurt dışına kaçıralan Bodrum bölgesine ait iki amfora ve Aralık ayındaki son operasyonda 69 kültür varlığının daha ait oldukları topraklara iadesini gerçekleştirmişti.
 
Bakan Ömer Çelik, Bakanlığının tarihi eser kaçakçılığına karşı diplomatik ve hukuki yollardan dikkatli ve ısrarlı bir şekilde verdiği sıkı mücadele hakkında konuğunu bilgilendirecek ve Genel Direktörden yurt dışına kaçırılan eserlerimizin ait oldukları topraklara iadesi için destek isteyecek.
 
Bergama ve Bursa'nın Dünya Miras Listesi'ne İlişkin Sertifikaları, Bakan Ömer Çelik'e Tevdi Edilecek
 
Bokova’nın Türkiye programının önemli ayaklarından birini Bergama ve Bursa’nın Dünya Miras Listesi’ne kabulüne ilişkin sertifikalarının, Bakan Ömer Çelik’e tevdi edilmesi oluşturuyor.
 
Her iki alana ait sertifikalar, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde 6 Ocak Salı günü düzenlenecek törenle UNESCO Genel Direktörü Bokova tarafından Bakan Ömer Çelik’e tevdi edilecek.
 
Bilindiği üzere; “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” ve “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” dosyaları 2014 yılında Katar’ın Başkenti Doha’da düzenlenen Dünya Miras Komitesi 38. oturumunda, ülkemizin 12. ve 13. alanları olarak Dünya Miras Listesi’ne alınmışlardı.
 
Bakan Ömer Çelik Bokova'ya Türk Kahvesi İkram Edecek
 
Bakan Ömer Çelik, Bokova’ya geleneksel Türk mutfağından örneklerin yer aldığı bir yemek verecek ve Ankara’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini yaşatan Ankara Kalesi'nin önemli bir parçası Çengelhan’da konuğuna 2013 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilen Türk kahvesini ikram edecek.
 
UNESCO Genel Direktörü, Bakan Ömer Çelik’in kendisine hazırladığı kısa Ankara programı ile yönettiği kurumun dünya mirasına bir bir kaydettiği somut olan ve olmayan değerlerimizin az da olsa bir bölümünü somut olarak görüp yaşamış olacak.
 
(5  Ocak 2015)
 
  • UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova
  • UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova
  • UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova
  • UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova