BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ÖMER ÇELİK, TÜRK KIZILAYININ VERDİĞİ İFTARA KATILDI

"Kundaktaki bebekler, oyun oynayan çocuklar katlediliyor. Ancak uluslararası toplum ve birtakım güç odakları, olup bitenler karşısında maalesef sessiz kalıyor."
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk Kızılayının Cemile Sultan Korusu'nda verdiği iftara katıldı.
 
Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan ve Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin ile iş, siyaset, medya ve sanat dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı iftar programında Bakan Ömer Çelik bir konuşma yaparak, Gazze’de yaşanan zalim savaşa bir kez daha dikkat çekti.
 
Türkiye, Bugün 5 Kıtada 100'ü Aşkın Ülkede Yardım Faaliyetleri Yürütmektedir
 
“Devleti oluşturan halkın manevi kuvveti, devletin ve milletin geleceğinin teminatıdır. Kızılay, ülke için milletin manevi kuvvetini taşıyan önde gelen önemli bir kurumdur.
 
Kızılay gibi örgütlerde somutlaşan kuvvet, bizim geleceğe yürümemizdeki en büyük yol haritasıdır. Bu, kuşkusuz ülkemiz insanının yardımlaşma ve paylaşma ufkunun somut bir göstergesidir. İçinde bulunduğumuz ramazan ayında ise çok daha başka anlamlar kazanmaktadır. 
 
Osmanlı'dan günümüze ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlaşma kültürü hep canlı kalmıştır. Bugün Hükümet olarak yalnızca ülkedeki muhtaçlara yardım etmekle kalmayıp, Gazze'den Myanmar'a, Somali'den Haiti'ye dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin yaralarına merhem oluyoruz.
 
2011-2012 yıllarında dünyada dış yardımları artan ülke konumuna gelen Türkiye, bugün 5 kıtada 100'ü aşkın ülkede yardım faaliyetleri yürütmektedir.
 
Kundaktaki Bebekler, Oyun Oynayan Çocuklar Katlediliyor
 
Bugün ülkemizin yanı başında büyük bir dram yaşanıyor. İsrail, bu mübarek ayda Gazze'ye karşı acımasız bir askeri harekat yürütüyor. Hepimizin gözleri önünde uluslararası hukuk ve insanlık vicdanının asla kabul etmeyeceği kayıplar yaşanıyor. Kundaktaki bebekler, oyun oynayan çocuklar katlediliyor. Ancak uluslararası toplum ve birtakım güç odakları, olup bitenler karşısında maalesef sessiz kalıyor. Bu yürütülen zalimce savaş Filistin halkını katlettiği gibi, aslında İsrail halkının güvenliğini de tehlikeye sokmaktadır.
 
Uluslararası toplumun bir an önce Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir araya gelip, kalıcı bir ateşkes sağlanması için İsrail hükümeti nezdinde etkili girişimlerde bulunması gerekiyor. Aksi takdirde bu durum, güçlerini giderek artıran kaos mimarlarına yeni bir alan yaratır. Orta Doğu coğrafyasında acılar daha da artacaktır. İsrail'in Gazze'ye karşı düzenlediği saldırı ve benzeri hukuksuz eylemler, meselenin barışçıl yollarla çözüleceğine olan inancı azaltmaktadır. Türkiye, devleti ve milletiyle Filistin halkının yanındadır."
 
Daha sonra Bakan Ömer Çelik, Kızılay'a yaptığı bağışlar dolayısıyla Edirneli hayırsever Meryem Hadımlı'ya madalyasını takdim etti.
 
(20.07.2014)