BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Ömer Çelik’in mesajı şöyledir:
 
“Barış, dostluk, sevgi ve hoşgörü temel taşları üzerine öğretisini kuran gönül ve düşünce insanı Hacı Bektaş Veli, bir kültür mozaiği olan Anadolu’da sosyal, ekonomik ve dini ayrım gözetmeksizin birlikte insancıl bir yaşamın kaynağı olmuştur.
 
Bu öğretinin doğduğu toprakların bir ferdi olarak, yakın coğrafyamızda inanç ve iktidar kavgalarının masum insanların kanını döktüğüne tanık olmak bizleri daha çok üzüyor, bizlere daha büyük bir sorumluluk yüklüyor.
 
Hacı Bektaş Veli’yi daha derinden anlamaya çalıştığımız bugün, tüm dünyevi değerlerden uzaklaşarak düşünmeli ve öğretisinin; ‘Doğruluk dostluk kapısıdır. / Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu. / Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız. / Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur.’ düsturlarını kavramanın ötesine geçip yaşamalıyız.
 
Hacı Bektaş Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anarken etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”
 
(18.08.2014)